ავტორი: ნინო ხაჩიძე 16:00 20.03
ნიშნად იმისა, რომ ღმერთი აღარასდროს მოუვლენდა წარღვნას ადამიანებს, რაოდენ უკეთურადაც უნდა მოქცეულიყვნენ ისინი, ვინაიდან ღმერთმა ადამიანი მიიღო ისეთი, როგორიც არის, ანუ, როგორც თავადვე თქვა, „დაბადებით ბოროტი“, ცაზე ცისარტყელა გამოისახა. რატომ ცისარტყელა? – ამ თემაზე დიდი დიღმის წმიდა ნიკოლოზის სახელობის ეკლესიის მღვდელმსახური მამა გურამი (ოთხოზორია) გვესაუბრება.
– თქვენ დასვით კითხვა, რომელი ფერით იწყება და რომელი ფერით მთავრდება ცისარტყელაო, ესე იგი, ფერებიც იგავური ენით იკითხება?
– დიახ, ცისარტყელა იწყება წითელი ფერით და მთავრდება იისფერ-ღია ცისფრით. ანუ გრადაციებია ამ ფერებს შორის. ახლა ნახეთ, რა საინტერესო სიტყვებით გამოიხატება ფერები?! წითელი არის „ადამა“, ადამი თიხისგან, წითელი მიწისგან შექმნა ღმერთმა. წითელი, სისხლისფერი მატერიის ფერია. სისხლი ხომ მატერიალიზებული სულია?! მებრძოლია, ბორგავს, მოძრაობს, დუღს, მაგრამ ცისარტყელა მთავრდება ცისფრით. რა არის ცა? იდეათა სფერო. ცა და მიწა არ არის ორი რეალობა. ადამიანი შედგება მიწიერი ნაწილისგან – თიხისგან და ღმერთის სულისგან. ცალ-ცალკე ორივე უკიდურესობაა, ჩვენ ამის შესახებ გვისაუბრია: ვერც იდეა მოგვიტანს ვერაფერს, თუ მასალა არ გვაქვს, ანუ მატერია და, მეორე მხრივ, რამდენი მასალაც უნდა გქონდეს, თუ იდეა არ გაქვს, ვერაფერს შექმნი. „დათა თუთაშხიაში“ დათა ეუბნება მუშნის: ჯერ წესია წესი და მერე საქმეა საქმე. წესი არის იდეა, როგორ გავაკეთო, რა გავაკეთო, თუ წინასწარ არ იფიქრე, ადგილზე შეიძლება, სისულელე თქვა და გააკეთო, იმიტომ რომ ჩვენ ინსტინქტებით ვიმართებით. დააკვირდი, სუფრასთან რომ ჯდები, ვაშლები დაინახე და თვალი მაშინვე საუკეთესო ვაშლისკენ მირბის. კულტურა კი რას გეუბნება ამ დროს? რომ თავი უნდა შეიკავო. რა მირჩევნია, ამ საუკეთესო ხილით დავტკბე ორიოდე წუთით, თუ დახვეწილობა გამოვამჟღავნო და მანდილოსანს გავუწოდო საუკეთესო ან სხვას დავუტოვო?! ცხოველური დონე გიბიძგებს, რომ თავად შეჭამო საუკეთესო, მაგრამ ადამიანი ის არის, ვინც იხვეწება. ცხოველური დონე მასალაა, ჩვენ აქედან ვიწყებით და ის არ არის უარსაყოფი, უბრალოდ, ცუდია, როდესაც იქ რჩები. ადამიანი არ უნდა დარჩეს განუვითარებელი. ადამიანიდან კაცამდე მანძილია და ამიტომ შენი ბუნება უნდა დახვეწო. ამდენად, ცა – იდეათა სფერო – არის ჩემი შესაძლებლობა: მე დაუღალავად მივიწევ წინ, ამიტომაც, „რაც გუშინ ცა იყო ჩემთვის, დღეს მიწად მექცა“. ანუ, რაც გუშინ ჩემთვის მიუწვდომელი იყო, დღეს მას ფეხი დავადგი. ვიმეორებ, ცა და მიწა ერთი მთლიანია და ადამიანი არც მატერიაა და არც სული, ეს ორი სტიქია ზავდება მასში, რომ მესამე სტიქია შეიქმნას – კაცი. ნატრიუმისა და ქლორის ერთობით იქმნება მარილი და მარილში უკვე არც ქლორია და არც ნატრიუმი, ზუსტად ასეა კაცშიც: მასში უკვე არც სულია და არც მატერია. სული გეგმაა, დიდი პროექტი, მაგრამ მიწიდან ცამდე მე უნდა ავიზიდო, ამიტომ მიწიდან, წითლით იწყება ცისარტყელა და მთავრდება ცისფრით. მეორე მნიშვნელობით იგივე სიტყვა ებრაულად აღნიშნავს მიზანს, სწრაფვას უზენაესისკენ. როგორია ებრაელების დროშა?! ზუსტად ამას აღნიშნავს: ებრაელობა ნიშნავს მიზნისკენ სვლას; მე არ ვარ დასრულებული არსება, რომელიც ბუნების ოთხ სტიქიაში ტრიალებს: დაბადება, ზრდა, დაბერება, სიკვდილი. ეს ცხოველური დონეა და ყველას შეუძლია ამ დონეზე ყოფნა, ხოლო ადამიანურ დონეს აღწევს ის, ვინც ამოიწევა ამ ცხოველური დონიდან და მიისწრაფვის მიზნისკენ, განღმრთობისკენ, ცისკენ. ანუ ცისფერსა და მიზანს ერთი და იგივე სიტყვა გამოხატავს.